آیین رونمایی و خوانش کتاب مادر پروازی برگزار شد

آیین رونمایی و خوانش کتاب «مادر پروازی»

آیین رونمایی و خوانش کتاب «مادر پروازی» به همت کانون و موسسه فرهنگی هنری شهید روحی و مشارکت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور حجت الاسلام علی گودرزی، دبیر جایزه ملی جوانی جمعیت و دبیر جایزه کتاب سال خانواده و جمعیت و محمدعلی جعفری، نویسنده اثر در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام علی گودرزی، دبیر جایزه ملی جوانی جمعیت و دبیر جایزه کتاب سال خانواده و جمعیت ضمن تسلیت شهادت شهید جمهور و همراهانشان با اشاره به مبحث فمینیسم گفت: این مسئله سه خروجی برای جریان غرب از جمله تخریب جایگاه مادری، تبلیغ اشتغال نامتناسب و ناموزون برای زن و برابری حق زن و مرد بدون در نظر گرفتن تفاوتهای موجود برای آنان همچون تحصیل در رشته های غیرمتناسب برای بانوان در بر داشته است. وی تصریح کرد: غرب به دنبال اصلاح کنترل جمعیت است و در این راستا اقدام به ریل گذاری خاصی کرد که منجر به اتفاقات امروز شده است.

رونمایی مادر پروازی
رونمایی مادر پروازی

گودرزی با اشاره به موضوع کتاب «مادر پروازی» افزود: تکریم و تثبیت جایگا مادری آورده و خروجی این کتاب است. همچنین توجه داشته باشید که در این اثر شاید نامی از جمعیت آورده نشده باشد اما به درستی به آن پرداخته شده است. دبیر جایزه ملی جوانی جمعیت اظهار کرد: متاسفانه امروز نقش مادری را بسیار سخت نشان می دهند. در حالیکه این نقش همواره در جامعه و مسیر زندگی انسانها بوده است. خوشبختانه خروجی این کتاب بر این است که مادری کردن سخت نیست و در این مسیر از روشهای غیرمستقیم برای تشویق مردم به سوی فرزندآوری استفاده شده است.

نگاه ویژه به موضوع جمعیت

در ادامه احسان سیفی، رئیس اداره کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: یک نکته را از باب ضرورت می گویم؛ در مجموعه کتابخانه های عمومی استان و به واسطه برگزاری برنامه های فرهنگی، به موضوع جمعیت نگاه ویژه شده است.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت توجه به مسئله جمعیت، افزود: تلاش ما بر این است که این مسئله را چراغ راهی را برای خود کنیم؛ لذا در سطح کتابخانه های عمومی اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی، معرفی کتاب، مسابقات کتابخوانی و ... کرده ایم.
سیفی کتابخانه ها را پایگاه های فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: نگاه ویژه سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به مسئله جمعیت تلاشی در راستای لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری است.

رونمایی مادر پروازی
رونمایی مادر پروازی

مسئله جمعیت، یک ضرورت فرهنگی

محمدعلی جعفری، نویسنده کتاب «مادر پروازی» با اشاره به سابقه نویسندگی خود در حوزه جمعیت و اشتغال گفت: با توجه به اینکه مسئله جمعیت یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری بوده و فرموده اند «مسئله جمعیت می بایست به یک ضرورت فرهنگی تبدیل شود»، بر آن شدم تا به عنوان یک نویسنده اقدامی موثر در این حوزه انجام دهم.
وی با بیان اینکه تجربه و جایگاه مادری در حوزه کتاب نادیده گرفته شده است، افزود: این مسئله ما را بر آن داشت تا با گفتگو با مادران خوش جمعیت مجموعه ای را گردآوریم تا از لحظات شیرین و سخت مادری بگوئیم. همچنین در این بین با مادرانی نیز مصاحبه کردیم که به واسطه فرزند آوری از شغل خود گذشتند، ترک تحصیل کردند و یا با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند. به عبارت دیگر تلاش ما بر این بود تا واقعیت را به گوش زنان جوانتر برسانیم.
نویسنده کتاب «مادر پروازی» اظهار کرد: این کتاب در واقع پاسخ به سوالات و شبهات زنان جوانتر نسبت به مسئله مادری و فرزندآوری است. محمدعلی جعفری فلسفه انتخاب نام کتاب را اینگونه بیان کرد: یکی از راویان کتاب، مادری است که در حوزه های مختلف اشتغال داشته است و تعبیر او بر آن بود که به واسطه چند شغلی مادری پروازی بوده و نتوانسته همیشه و مستمر در کنار فرزندانش باشد؛ لذا به واسطه تعبیر این مادر نام کتاب «مادر پروازی» انتخاب شد.

همت موسسه شهید روحی در مورد جمعیت

در پایان نیز علی اکبر روحی، مدیر موسسه کانون فرهنگی هنری شهید روحی بر ضرورت پرداختن به مسئله جمعیت تاکید کرد و گفت: به عنوان یک سمن مردمی وظیفه خود می دانیم تا بصورت جدی به این مسئله توجه و به آن بپردازیم. وی به ارائه توضیحاتی پیرامون پویش جوانی جمعیت و برنامه های فرهنگی کتاب محور پیش بینی شده پرداخت.

موسسه شهید روحی مشهد
موسسه شهید روحی مشهد

برای عضویت در کانال ایتا و دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید:

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *